Územní členění země Srbsko

Srbsko dnes sestává z mnoha historicky významných oblastí. Je to část bývalého Rakouska-Uherska Vojvodina, která v sobě zahrnuje místní územní celky Bačka, Banát a Srem. Dále sem patří malá část původního historického Srbska a Centrální Srbsko, do kterého spadají regiony Mačva, Šumadija, Stig, Brankovina, Sandžak a Negotinska krajina.

Srbsko sestává z tedy především z Centrálního Srbska a autonomní oblasti Vojvodina. Pod kontrolou Srbska bylo do roku 1999 i Kosovo, které pak k Srbsku náleželo do února 2008 pouze formálně. Kosovo bylo od roku 1999 do roku 2008 pod mezinárodní správou, garantovanou OSN, přičemž bylo ze srbské správy vyčleněno. 

Dle mezinárodního práva, které garantuje Charta OSN, a dle usnesení Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě o územní celistvosti OSN bylo Kosovo stále uznánáváno jako součást Srbska. Tento fakt platí dle stanoviska OSN a Srbska dodnes, ovšem kosovský parlament vyhlásil 17.2.2008 nezávislost na Srbsku a prohlásil Kosovo za demokraticky zvolený, světský a multietnický stát. Samostatné Kosovo již bylo uznáno mnoha státy.

Turistický magazín