Geografie země Srbsko

Srbsko se nachází uprostřed vnitrozemí Balkánského poloostrova, severní část země zaujímá převážně Panonská nížina, kudy protéká Dunaj se svými přítoky Tisou, Sávou a Moravou. Od severu na jih postupně přechází úrodná nížina do Dinárských hor, které zabírají velkou část západního a středního Srbska. Východ země zasahuje do výběžku Valašské nížiny a část východní hranice přetíná Karpatský oblouk. Pohoří Karpat navazuje na pohoří Staré Planiny s nejvyšší horou středního Srbska Midžur o výšce 2156 metrů.

Jihovýchod země vyplňuje další pohoří Rodopy a hranici s Albánií a Makedonií  tvoří převážně pohoří Šar planina. Zde se nachází i nejvyšší hora Srbska Daravica o výšce 2656 metrů. (Téměř shodná výška s nejvyšší horou Slovenska – s Gerlachovským štítem 2655m.) Hranici Srbska a Bosny a Hercegoviny tvoří převážně řeka Drina.

Srbsko na severu tvoří hranici s Maďarskem o délce 151 km, na západě s Chorvatskem v délce 241 km a s Bosnou a Hercegovinou a s Černou Horou. Jihozápadní hranici tvoří s Kosovem a jižní hranici s Makedonií v délce 221 km. Východní hranice s Bulharskem je dlouhá 318 km a s Rumunskem 476 km.

Turistický magazín